top of page

EGO NEDİR? NEDEN VAR?

EGO

Hayatı deneyimlemek için egomuza ihtiyacımız var. Aksi takdirde karşıdan karşıya geçerken durmamız gerektiğini öğrenemeyen sınırsız enerjisel varlıklar olarak çok hızlı bir şekilde dünyaya veda etmemiz gerekirdi.


Ego; latince BEN anlamına gelir ve öğrendiğimiz her şeyi bireyselleştirerek hayatımızda tutabilmemizi ve kimlikler oluşturabilmemizi sağladığımız yapımızdır.


Ben güzelim... Ben akıllıyım... Ben harikayım... Ben doktorum... Ben ressamım.. Ben öğretmenim.... hepsi seçimlerimizi yapıp onları egomuz tarfından kanıtsandığını gösteren ego cümlelerimizdir.Bu kararların çoğunu çocukluk döneminde alırız, malesef ki kararların hepsi öerneklerde görüldüğü gibi olumlu kararlar değil. Bol bol olumsuz kararlara da sahibiz. Mesela, ben yüzme bilmem, ben yüzmeyi beceremem, ben koşamam, ben güzel yemek yapamam veyahut da ben romantik ilişki istemem çünkü acı çekerim, demek bile olumsuz bir ego kararıdır. Çünkü romantik ilişkide acı çekileceğine dair kararı ya kendi deneyimin sonucu veya aile, arkadaşlar arasında onların ilişkilerini gözlemlemen sonucu aldığın bir karar.


Bu kararlara kodlama diyoruz.


Kodlamalar bilinçaltı olarak bilinen derin bilincimizde bilgisayara yüklenmiş bir program, bir yazılım gibi otomatik olarak çalışır.


Mesela benim olumsuz kodlama ve hikayelerimden biri, ilkokulda sevdiğim öğretmenimin beni matematik yarışması için oluşturduğu gruba dahil etmemiş olmasıyla kendim hakkında '' Ben matematik için yeterince akıllı değilim o sebeple asla öğrenemeyeceğim.'' diye kendi kendimi kodlayarak okul hayatım boyunca matematik derslarinde işkence çektim.


Bir diğer örnek olumsuz kararım ilişkilerde asla mutlu olacağıma inanmamak. Kodlarımı farkedip dönüştürene kadar ilişkilerimde hep değersizliği deneyimledim.


İşte bu kararları olumlu mu, olumsuz mu! bakmaksızın ölümüne koruyan mekanizmamız egomuz.


Egoyu değiştirerek veya egonu görmezden gelerek yeni kararlar alamazsın. Egonla işbirliği yaparak ve hatta onun otoritesi olarak yeni kararlar alıp farklı sonuçlar yaratabilirsin.


Düşünsene benim örneğimde olduğu gibi 36 yıl ilişkilerimde değersizliği deneyimledim, egoma bir tane '' BEN DEĞERLİYİM'' diye olumlu cümle kurdum diye değişecek değil, tam tersine sana kahkahalarla gülecek ve değişmene asla inanmayacak. Değişime inanmayan ego tuzak kurmaz, değişimine inanan ego tuzaklar kurar, direnç yaratır ki ölüp yeniden var olacağını bilir, bunun olmasını istemez.


Çünkü onun görevi iyi niyetle kutumuzu yani KONFOR ALANIMIZI korumak.Şimdi hadi ufak bir farkındalık egzersizi yapalım.

Kağıt kalem al ve

En son NE OLSUN istemiştin? Ve NE ZAMANDIR gerçekleşmedi? Bunu kağıda yaz. Yazalı çalışırsan direksiyonu egondan alır enerjini harekete geçirirsin. Güç sende özünde olur.

..................

Bir yaratım bizlerle maksimum altı ay gibi bir sürede buluşabilmeli.

İster romantik bir ilişki olsun, ister bir ev almak, ister kariyerinde farklı bir noktaya ulaşmak... hala gerçekleşmediğini düşündüğün bir şey varsa bunun en önemli sebeplerinden biri, egonun seni konfor alanında kalmaya ikna etmesi.


Gerçekleşmemsiyle ilgili olumsuz hissettiğin neler varsa hepsini yine kağıda dök....................... Kağıda döktüğün bu düşünceler artık yüzeye çıkmaya başladığı için onları değiştirmek için aynı zamanda farketme fırsatı da yaratmış olacaksın.

Yeni bir döngü yaratmak için yeni bir pratiğe ve yepyeni bir duruşa ihtiyacımız var ... Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç yaratamayız.


Şimdi de bu olumsuzluklardan yola çıkarak istediğin şey gerçekleşmiş olsa neler hissederdin? bunları kağıda dök....................

Ve olumlu olanlarını sık sık görebileceğin bir yere as.

Odağın neredeyse sonuçların da orada olcak. Sık sık odaklan!


Son olarak hatta en önemli koşul, FREKANSINI da yüksekte tuttuğun sürece göreceksin ki çok kısa sürede gerçekleşecekler.


Birlikte çalışırken bir çok farklı egzersiz daha yapıyoruz, eğer katılmadıysan dahasını paylaşmak için Workshop veya bireysel çalışmalarımıza da katılabilirsin.


Çünkü önce kendimde daha sonra da birlikte çalıştığım kişilerde öyle muazzam değişimler gördüm ki ...

- Artık çok daha rahat birisiyim!

- Yaşasın bolluk- bereket bilincim artmaya başladı!

- Kararlarımı çok daha kolaylıkla alabiliyorum, çok değiştim!

- Sezgilerimi duymaya başladım!

- Daha şefkatli oldum, kendime çok daha az kızıyorum!

- Matematikle ilişkim değişti rasyonel tarafım da güçlendi!

- Para kazanmaya ve arttırmaya başladım, benim elimde para durmazdı!

- Sevgilimden övgüler yağıyor, neredeyse hiç duymazdım şimdi beni sürekli destekleyip sevgi sözcükleri yağdırıyor.. gibi gibiii


Onlar da kendilerini farkında olmadan olumsuz kodlamalarla sınırlandırmış bir egoya sahip kutularını koruyan kişilerdi.


Ve ne zaman sıkışık hissetsen, her şey üzerine geliyormuş gibi olsa

BU CÜMLELERİ HATIRLA VE TEKRAR ET ,

'' Egom, benim hayatta kalmamı ve de güvende olmamı sağlayan tarafım.

Rutinler, alışkanlıklar ve düzen, hepsi onun sevdiği alanlar.

Fakat ben egomdan ibaret değilim. Yaratıcı olmak ve isteklerimi tekrar tekrar yaratıp dönüştürmek mümkün. Ve ben şimdi YENİ ve mümkün olanı, keyifi, huzuru, bolluğu ve bereketi, SEÇİYORUM.''


İyi ki varsın. Çok sevgiler.


Esra ❤️191 görüntüleme
bottom of page