top of page
  • Esra Tekneci

EGO NEDİR? NEDEN VAR?

EGO

Hayat yolculuğumuzda her birimiz çeşitli kimlik tanımlamalarına ihtiyaç duyarız ki bu sayede belirgin kişisel zevklerimiz ve deneyimlerimiz oluşsun diye.


İşte bu tanımladığımız tüm sınırlarımızı koruyan yapımız egomuzdur.


Ego; latince ben anlamına gelen ve dünya deneyimlerimizi algılamamız için var olan yapımızdır. Çünkü özümüz sınırsızlığımız olduğu için, eğer egomuz olmasaydı ne karşıdan karşıya geçerken arabanın çarpabilme olasılığına karşı kendimizi koruyabilirdik, ne de ilişkilerimizde saygıyı, değeri ve nitelikleri seçebilen kişiler olabilirdik. Egomuz öğrendiğimiz her şeyi bir filtre sistemiyle değerlendirerek bizim hayatta ve güven içerisinde yaşamamızı sağlayan yapıdır.


Ben güzelim... Ben akıllıyım... Ben harikayım... Ben doktorum... Ben ressamım.. Ben öğretmenim.... hepsi seçimlerimizi anlatan ego cümlelerimizdir.


Ego cümleleri, benlik kararları, sadece olumlu cümlelerden oluşmaz, aynı zamanda bol bol olumsuz kararlara ve kodlara da sahibizdir...


Çoğunu çocukluk döneminde aldığımız kararlarımıza kısaca kodlama diyoruz.

Kodamalarımızın arkasındaysa da genellikle belli bir veya bir kaç hikaye oluyor. Hiçbir karar ve inancı öylesine benimsemeyiz.


Ve bu hikayelerimiz de bilinçaltı olarak bilinen derin bilincimizde bilgisayara yüklenmiş bir program, bir yazılım gibi işliyor.


Mesela benim olumsuz kodlama ve hikayelerimden biri, ilkokulda sevdiğim öğretmenimin beni matematik yarışması için oluşturduğu gruba dahil etmemiş olmasıyla kendim hakkında '' Ben matematik için yeterince akıllı değilim'' kararıyken... Olumlu kodlamalarımdan biri de yine çok sevdiğim babamın benim resimlerimi beğenip, destekleyip bana ödüller vermesiyle '' Ben çok yetenekliyim'' diye bir karar almama sebep olmuş olmasıdır. Resimle ilgili tüm derslerimde hem çok başarılı oldum, hem de resimlerimi çok severek yapıyordum.


Hikayelerimize bakarken önemli olan şey bizlerin nasıl kararlar aldığıdır. Karşı tarafın yani bir başkasının ne yaptığının bir anlamda önemi yok çünkü aslında zorla bile olsa bir başkasının bize bu kararları aldırabilme gücü yok.

Bunun en güzel örneği, aynı ortamda bulunan herkesin farklı şeyler görebilme becerisi...


Basit bir örnekle, beş kişinin bir sinema filmine gittiğini düşünelim, nasıl ki filmden çıktıktan sonra herkes bambaşka detaylara odaklanmış bambaşka duygular yaşamış kişiler olursa, kodlarımızı oluştururken de objektif bir yerden değil de genellikle öznel ve sübjektif bir yerden hayata ve insanlara bakarız. Çünkü kendi hayat hikayemizi yazmak ve kendi özel yolculuğumuzu yürüyüp, hikayemizde de bizlere eşlik edecek karakterleri seçmek istediğimiz için böyle bir seçim yaparız.


Fakat objektif olmaya da ihtiyacımız vardır ki evrensel bilinçle buluşabilelim ve değiştirme, dönüştürme yani yeni bir döngü yaratma aşamasına geçebilelim.


Bu yüzden farkındalık çalışmalarımız bizim için önemli bir aşama... çünkü egomuzun değişmemize engel olan çeşitli tuzakları ve ilüzyonları vardır.

Unutmayalım :) Bizi korumak ve güvenli alanda tutmak için bunları yapar.


Şimdi hadi ufak bir farkındalık egzersizi yapalım.

Kağıt kalem al ve

En son NE OLSUN istemiştin? Ve NE ZAMANDIR gerçekleşmedi? Bunu kağıda yaz.

..................

Bir yaratım bizlerle maksimum altı ay gibi bir sürede buluşabilmeli.

İster romantik bir ilişki olsun, ister bir ev almak, ister kariyerinde farklı bir noktaya ulaşmak... hala gerçekleşmediğini düşündüğün bir şey varsa bunun en önemli sebeplerinden biri, egonun seni konfor alanında kalmaya ikna ettiği için.


Gerçekleşmemsiyle ilgili olumsuz hissettiğin neler varsa hepsini yine kağıda dök....................... Kağıda döktüğün bu düşünceler artık yüzeye çıkmaya başladığı için onları değiştirmek için aynı zamanda farketme fırsatı da yaratmış olacaksın.

Yeni bir döngü yaratmak için yeni bir pratiğe ve yepyeni bir duruşa ihtiyacımız var ... Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç yaratamayız.


Şimdi de bu olumsuzluklardan yola çıkarak istediğin şey gerçekleşmiş olsa neler hissederdin? bunları kağıda dök....................

Ve olumlu olanlarını sık sık görebileceğin bir yere as.

Odağın neredeyse sonuçların da orada olcak. Sık sık odaklan!


Son olarak hatta en önemli koşul, FREKANSINI da yüksekte tuttuğun sürece göreceksin ki çok kısa sürede gerçekleşecekler.


Birlikte çalışırken bir çok farklı egzersiz daha yapıyoruz, eğer katılmadıysan dahasını paylaşmak için Workshop veya bireysel çalışmalarımıza da katılabilirsin.


Çünkü önce kendimde daha sonra da birlikte çalıştığım kişilerde öyle muazzam değişimler gördüm ki ...

- Artık çok daha rahat birisiyim!

- Yaşasın bolluk- bereket bilincim artmaya başladı!

- Kararlarımı çok daha kolaylıkla alabiliyorum, çok değiştim!

- Sezgilerimi duymaya başladım!

- Daha şefkatli oldum, kendime çok daha az kızıyorum!

- Matematikle ilişkim değişti rasyonel tarafım da güçlendi!

- Para kazanmaya ve arttırmaya başladım, benim elimde para durmazdı!

- Sevgilimden övgüler yağıyor, neredeyse hiç duymazdım şimdi beni sürekli destekleyip sevgi sözcükleri yağdırıyor.. gibi gibiii


Onlar da kendilerini farkında olmadan olumsuz kodlamalarla sınırlandırmış bir egoya sahip kutularını koruyan kişilerdi.


Ve ne zaman sıkışık hissetsen, her şey üzerine geliyormuş gibi olsa

BU CÜMLELERİ HATIRLA VE TEKRAR ET ,

'' Egom, benim hayatta kalmamı ve de güvende olmamı sağlayan tarafım.

Rutinler, alışkanlıklar ve düzen, hepsi onun sevdiği alanlar.

Fakat ben egomdan ibaret değilim. Yaratıcı olmak ve isteklerimi tekrar tekrar yaratıp deneyimlemem mümkün. Ve ben şimdi YENİ ve mümkün olanı, keyifi, huzuru, bolluğu ve bereketi, SEÇİYORUM.''


İyi ki varsın 😍 Çok sevgiler


Esra ❤️