• Esra Tekneci

GÜLÜMSE :) ÇÜNKÜ MUTLULUK BİR VAROLUŞ SEÇİMİDİR!


Mutluluk; eşyaların, paranın, başarının, gençliğin, harika bir romantik i

lişkinin bizlere verebileceği ve de sunabileceği bir duygu değildir. Eşyaların, kişilerin ve oyuncakların sağladığı durum TATMİN olma durumudur.


Mutluluk; her koşulda basitçe seçebileceğimiz bir var oluş seçimidir.


Çünkü muazzam bir eve, muazzam bir hayata, muazzam para bolluğuna sahip bir insan da mutsuz olabilir.... Hiç oyuncağı olmayan ve sınırlı koşullarda yaşayan bir insan da. Bunun tam tersi mutluluk için de geçerli. Her iki koşulda da hem mutlu hem de mutsuz insanlara rastlayabiliriz.


Aradaki farkı yaratan şey, mutsuzluğu seçen insanların mutluluğu büyük büyük hedeflere ve bir takım koşullara bağlamış bir zihin yapısına sahip olması ve de bu durumu da alışkanlık olarak sürdürüyor olması.


Bu alışkanlığa sahip bir bilince ait kişi '' Mutlu olmak için gerçerli ve çok çok önemli sebeplere sahip olmalıyım'' inancına sahiptir. Her şey onlara çok yetersiz, çok bozuk ve çok kötü gözükür. Hayat oyununu ve hayat danslarını genellikle düşük frekanstaki aksiyonlarla yaparlar ki kendilerine mutsuzluğun ZOR oluşan bir durum olduğunu kanıtlayabilsinler.


Tam bu aşamada akıllara ''Mutlu olmak zorunda mıyım?'' gibi aksi bir düşünce gelebilir. Tabi ki değilsin! Dedim ya mutluluk sadece bir seçim :) Ve herkes istediği seçimi yapmakta tamamiyle özgür.

Bu yazıda illa mutlu olunsun ve de illa mutlu olunmalı diye bir şeyi anlatmıyorum. Tam tersine bu konuyu farkındalık düzeyinde yaşamanın ve bilmenin zenginliğini ve kolaylığını anlatıyorum. O Seçimi yapmak tamamen sizin işinizin bir parçası olacak :)


Peki ya neden mutlu olalım? Bizim bu durumdan kazancımız ne olacak?


Çok basit 🤗

1- Yaratımlarımızın hızı artar.

2-Gülümsemenin, mutlu olmayı seçmenin ve de enerjimizi yüksek tutmanın bilimsel olarak da sonuçları var. Doktorlar da söylüyor.

Gülümsemek; stresi azaltır, kortizol seviyesini düşürür ve daha iyi bir hafızaya sahip olmamızı sağlar. Bir deneyde kalp atışları yüksek kişilerin gülümsemeleri söylendiğinde daha hızlı normale döndüğü görülmüştür. Sağlıklı olmak bir bütündür.

3- Hayatımızın kurbanı değil kahramanı olduğumuzu hatırlatır.


FARKINDA OLMADAN ve de mutluluğun bir var oluş seçimi olduğunu bilmeden yaşamaksa bilinçsizlik ve de aynı zamanda çok büyük beklentiler yaratan bir durumdur. Büyük beklentilerse herzaman büyük hayalkırıklıklarına işaret eder. Çünkü egomuz işte bizi alıştığımız yerde tutmak ister.Herzaman kullandığım ve hepimizin bildiği basit bir konu, kahve içme örneğini vermek istiyorum. Sıcacık, mis gibi kokan ve de aromaları açısından zengin bir kahveyi içerken hissettiğimiz şey mutluluk değildir. Tatmin, doyum, haz ve keyif duygularını yaşarız. Bu duyguları yaşarkenki kahkaha veya gülümseyerek gözüktüğümüz ifadeyse varoluş seçimi dediğimiz mutluluktur. Kötü bir kahve içtiniz diye mutsuz olmuyor sadece '' hay aksi'' durumu yaşıyorsanız yine de gülümsemeyi seçebilirsiniz.


Nasıl mı?


Aşağıdaki fotoğraflara baktığında gerçekten iyi hissedip mutluğu seçmiş insanların ifadelerini göreceksin. Ne kadar harika bir koşulda olduklarını veya ne kadar harika koşullarda bir hayat yaşadıklarını değil..
Koşullar ve sınırlar tamini yaratır. Gülümsemekse her koşulda mutlu olma varoluş seçimi yapmamızı ve hayat kalitemizi arttırarak, daha yüksek bir bilinç düzeyine sıçrayış yapmamızı sağlar.


Karamsar ve mutsuz olmak bir işe yarasaydı inan şuan onunla ilgili bir yazı yazmış olurdum. İşe yaramıyoooor! :)))


Burada yazdığım her şey kendi hayatıma da uyguladığım İŞE YARAR bilgiler olduğu için gönül rahatlığıyla işe yararlar diye yazıyorum.

Kesin bilgidir yayalım. 🙏


Şunu da unutmamak lazım ki tüm duyguları, tüm duyguların getirdiği renkliliği, çeşitliliği deneyimlemek için varız. Üzüldüğünde o duyguna izin vermezsen diğer yüksek duyguları da baskılamış olursun. Başkasını suçlamadan, zarifçe ve rahatlıkla yaşadığın duygular mutluluğu da çok daha rahat seçebilmene sebep olacak.


Kendine hayatı doya doya yaşamak için izin ver.


Ve gülümse!


Çünkü iyi ki varsın 😍

Esra ❤️

125 görüntüleme