top of page

GÜLÜMSEMELİ :) ÇÜNKÜ MUTLULUK BİR VAROLUŞ SEÇİMİDİR!


Mutluluk; eşyaların, paranın, başarının, gençliğin, harika bir romantik ilişkinin bizlere verebileceği ve de sunabileceği bir duygu değildir. Eşyaların, kişilerin ve oyuncakların sağladığı durum TATMİN olma durumudur.


Mutluluk; her koşulda basitçe seçebileceğimiz bir var oluş seçimidir.


Çünkü muazzam bir eve, muazzam bir hayata, muazzam para bolluğuna sahip bir insan da mutsuz olabilir.... Hiç oyuncağı olmayan ve sınırlı koşullarda yaşayan bir insan da. Bunun tam tersi de geçerli. Her iki koşulda da hem mutlu hem de mutsuz insanlara rastlayabiliriz.


Aradaki farkı yaratan şey, mutsuzluğu seçen insanların mutluluğu büyük büyük hedeflere ve bir takım koşullara bağlamış bir zihin yapısına sahip olması ve de bu durumu da alışkanlık olarak sürdürüyor olması.


Bu alışkanlığa sahip bir bilince ait kişi '' Mutlu olmak için gerçerli ve çok çok önemli sebeplere sahip olmalıyım'' inancına sahiptir. Her şey onlara çok yetersiz, çok bozuk ve çok kötü gözükür. Hayat oyununu ve hayat danslarını genellikle düşük frekanstaki aksiyonlarla yaparlar ki kendilerine mutsuzluğun ZOR oluşan bir durum olduğunu kanıtlayabilsinler.


Tam bu aşamada akıllara ''Mutlu olmak zorunda mıyım?'' gibi aksi bir düşünce gelebilir. Tabi ki değilsin! Dedim ya mutluluk sadece bir seçim :) Ve herkes istediği seçimi yapmakta tamamiyle özgür.

Bu yazıda illa mutlu olunsun ve de illa mutlu olunmalı diye bir şeyi anlatmıyorum. Tam tersine bu konuyu farkındalık düzeyinde yaşamanın ve bilmenin zenginliğini ve kolaylığını anlatıyorum. O Seçimi yapmak tamamen sizin işinizin bir parçası olacak :)


Peki ya neden mutlu olalım? Bizim bu durumdan kazancımız ne olacak?


Çok basit 🤗

1- Yaratımlarımızın hızı artar.

2-Gülümsemenin, mutlu olmayı seçmenin ve de enerjimizi yüksek tutmanın bilimsel olarak da sonuçları var. Doktorlar da söylüyor.

Gülümsemek; stresi azaltır, kortizol seviyesini düşürür ve daha iyi bir hafızaya sahip olmamızı sağlar. Mesela bir deneyde kalp atışları yüksek kişilere GÜLÜMSEMELERİ söylendiğinde ve bir müddet öyle kaldıklarında kalp atışlarının daha hızlı normale döndüğü görülmüştür.

Bu durumda sağlıklı olmak da bir seçimdir.

3- Hayatımızın kurbanı değil kahramanı olduğumuzu hatırlarız.


Çünkü FARKINDA OLMADAN ve de mutluluğun bir var oluş seçimi olduğunu bilmeden yaşamak bilinçsizlik ve de aynı zamanda çok büyük beklentiler yaratan bir durumdur.

Büyük beklentilerse herzaman büyük hayalkırıklıklarına işaret eder.

Çünkü egomuz işte bizi alıştığımız yerde tutmak ister.Herzaman kullandığım ve hepimizin bildiği basit bir konu, kahve içme örneğini vermek istiyorum. Sıcacık, mis gibi kokan ve de aromaları açısından zengin bir kahveyi içerken hissettiğimiz şey mutluluk değil Tatmindir!!! O nefis kahveyi içerken doyum, haz ve keyif duygularını yaşarız. Fakat bu duyguları yaşarken kahkahayla veya gülümseyerek içme seçimi yapmak varoluş olarak mutluluğu seçtiğimizi gösterir.

Kahvenin kalitesinin ne olduğunu belirlemez...


Mesela aşağıdaki fotoğraflara baktığımızda gerçekten iyi hissedip mutluğu seçmiş insanların ifadelerini görürüz. Ne kadar harika bir koşulda olduklarını veya ne kadar harika koşullarda bir hayat yaşadıklarını değil..
Koşullar ve sınırlar tamini yaratır. Gülümsemek de her koşulda mutlu olma varoluş seçimi yapmamızı ve hayat kalitemizi arttırmamızı sağlar.


Karamsar ve mutsuz olmak bir işe yarasaydı inanın şuan onunla ilgili bir yazı yazmış olurdum. İşe yaramıyoooor! :))) Aslında işe yaradığı tek yer var daha hızlı YOK ETME durumunu sağlamak.


Burada yazdığım her şey kendi hayatıma da uyguladığım ve de İŞE YARAR bilgiler olduğu için gönül rahatlığıyla işe yararlar diye de yazıyorum.🙏


Fakat şunu da unutmamak lazım ki tüm duyguları deneyimlemek ve tüm duyguların getirdiği renkliliği, çeşitliliği tatmak için varız. Üzüldüğünde o duyguna izin vermezsen diğer yüksek duyguları da baskılamış olursun. Başkasını suçlamadan, zarifçe ve rahatlıkla yaşadığın duygular coşkuyu da çok daha rahat seçebilmene sebep olacak.


Sadece üzülmek için yoksun...


Kendine hayatı doya doya yaşamak için izin ver.


Ve gülümse!


Çünkü iyi ki varsın 😍

Esra ❤️

148 görüntüleme
bottom of page